Pri príležitosti celoeurópskeho podujatia realizovaného pod patronátom Rady Európy – Noc múzeí a galérií usporiadalo Mestské múzeum v Zlatých Moravciach dňa 17. mája 2013 Deň otvorených dverí s bohatým kultúrnym programom. Pre návštevníkov múzea boli sprístupnené históriou opradené komnaty s mnohými tajomstvami a zaujímavosťami kultúrneho dedičstva Požitavského regiónu, Župný dom, priestory kaštieľa Migazziovcov a mauzóleum rodiny Migazziovcov. Kultúrne podujatie sa tohto roku nieslo v znamení osláv 900. výročia prvej písomnej zmienky o Zlatých Moravciach.
Kultúrne podujatie začínalo návštevou Národnej kultúrnej pamiatky Župného domu, ktorého sa zúčastnil primátor mesta Ing. Peter Lednár CSc., poslanci mestského zastupiteľstva a ďalší hostia, ktorých sprevádzal svojim odborným výkladom architekt Ing. Martin Bóna s koordinátorom podujatia Ľudovítom Chládekom. Najväčší Župný dom na Slovensku s barokovými a klasicistickými stavebnými prvkami sa zapísal do histórie nášho mesta až po roku 1735, kedy panský dom Paluškovcov odkúpila Tekovská stolica a podstúpil rôzne prestavby. Pomerne zachovalý ozdobný erb nad vstupným portálom budovy dodnes prezrádza roky jeho rozsiahlej prestavby. Posledné stavebné úpravy zmenili jeho vzhľad až zriadením Tekovského múzea koncom 19. stor. Župný dom bol stoličným sídlom až do roku 1918. Dlhodobé nevhodné využívanie celého objektu negatívne poznačilo jeho dnešný stav. K vzácnostiam interiéru Župného domu patrí kaplnka, zasadacia sieň a klenuté arkádové chodby. V programe podujatia bola i návšteva tajomných a verejnosti málo známych priestorov podzemia bývalého kaštieľa rodiny Migazziovcov a súčasných reprezentačných priestorov Mestského strediska kultúry a športu. Dvojkrídlová jednoposchodová barokovo-klasicistická stavba je Národnou kultúrnou pamiatkou. Posledným zastavením pri putovaní historickými zaujímavosťami mesta, ktoré sú súčasťou Náučného turistického chodníka Zlatých Moraviec, bol pietny park s Mauzóleom rodiny Migazziovcov, v ktorom sa nachádza hrobka grófa Viliama Migazziho a manželky Antónie. Život grófa Viliama Migazziho, posledného potomka talianskeho šľachtického rodu, tekovského župana a jeho manželky Antónie Migazziovej návštevníkom priblížil historik mesta Marián Tomajko. Stavba vybudovaná v neorománskom slohu a ukončená v roku 1897 je Národnou kultúrnou pamiatkou Slovenska. Tradičného podujatia sa aj tohto roku zúčastnili najmä žiaci okolitých škôl a so záujmom sa zoznámili najmä s bohatou zbierkou okresného vlastivedného múzea, ktorým ich sprevádzali Viera Tomová a Kornélia Némešová. Kultúrne podujatie poskytlo návštevníkom zoznámenie sa so vzácnymi historickými pamiatkami mesta, ktoré nám tu zanechali naši predkovia.
Vo večerných hodinách sa v kultúrnom programe podujatia predstavilo svojim koncertom Hudobné združenie Musicantica Slovaca. V muzeálnych priestoroch Migazziho kaštieľa zazneli hudobné skladby z 12. – 18. storočia na historických hudobných nástrojoch s hajdúskymi a janičiarskymi melódiami z obdobia uhorsko-tureckých vojen. Hudobné prejavy boli obohatené pútavým rozprávaním o živote najvýznamnejšej osobnosti Požitavia Jurajovi Pohroncovi Selepčénim, víťaznej bitke kresťanských vojsk pri Veľkých Vozokanoch nad Turkami a rôznymi historickými zaujímavosťami zo stredoveku.
Anton Kaiser
[hr]